Wszyscy posiadacze samochodów kiedyś spotkali się z taką sytuacją, że samochód odmówił posłuszeństwa. Dobrze, jeżeli posiadali assistance, ponieważ pomoc drogowa odholowała ich do najbliższego serwisu, gdzie mógł być naprawiony. Natomiast jeżeli kierowca nie posiada tej usługi, musi sam sobie radzić w trudnych sytuacjach. Transport samochodów jest wtedy znacznie droższy, a na dłuższych odcinkach nawet bardzo kosztowny. Holowanie za innym samochodem zazwyczaj jest niemożliwe, a jedyne wyjście to dobra laweta.

Czy awaria upoważnia do skorzystania z assisatnce na drodze?

Awaria samochodu zmusza do korzystania z usług firm przewożących auta na duże odległości, ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na naprawę na trasie. Niektóre wymagają specjalistycznych autoryzowanych serwisów. Poza tym obecne samochody są tak naszpikowane elektroniką, że nie każdy podejmie się wymiany oleju, a co mówić o większej naprawie. Uszkodzony pojazd trzeba przewieźć do zakładu naprawczego, gdzie prawidłowo zdiagnozują problem awarii i jak najszybciej naprawią. Z tym wiąże się też czas oczekiwania części zamienne, które są dostępne tylko w wyspecjalizowanych punktach i dowiezienie ich zajmuje trochę czasu. Jeżeli awaria zdarzy się niedaleko od miejsca zamieszkania to problem można, przeczekać w domu. Większe kłopoty pojawiają się, jeżeli uszkodzenie będzie miało miejsce w innej części kraju albo wręcz za granicą, wtedy trzeba liczyć tylko na pomoc drogową albo miejsce w hotelu i duże nieprzewidziane koszty.

Jak można korzystać z pomocy drogowej w przypadku kraksy?

Podobnie rzecz się w momencie wypadku. Tutaj sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo wszystko zależy od stanu zdrowia osób biorących w nim udział. Jeżeli jest wszystko w porządku, a tylko auto nie może podróżować dalej, to problemem jest z czyjej winy doszło do stłuczki. Auto można odholować, korzystając z OC sprawcy, które upoważnia do bezpłatnego odstawienia samochodu nawet powyżej 150 km. W takich sytuacjach ważna jest wizyta policji, która jasno określi, kto jest sprawcą w przypadkach konfliktowych. Jeżeli samemu jest się sprawcą to najlepiej byłoby, mieć AC, które pozwala odtransportować zniszczony samochód do domu. Jest to rozwiązanie, które załatwia wszystkie problemy. Gorzej, kiedy sprawca nie ma AC, assistance działa do 150 km, a do domu daleko. Trzeba się wtedy dobrze nagimnastykować, żeby koszty nie były bardzo wysokie.

Dlaczego warto posiadać AC?

Posiadanie samochodu wiąże się z różnymi konsekwencjami, dlatego trzeba być przygotowanym na wiele ewentualności. Dlatego posiadanie dobrego AC czasami bardzo pomaga i uwalnia od wielu problemów, z którymi można się spotkać na drodze. Nigdy nie można być do końca pewnym swoich umiejętności, dlatego dobre zabezpieczenie jest warte swojej ceny. Awaria czy wypadek to normalne zdarzenia losowe, na które kierowca nie ma wpływu, a musi się z nimi liczyć na drodze. Szczególnie dotyczy to młodych , jeszcze niedoświadczonych kierowców.