Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że dom, w którym mieszkał, robi się za duży. Póki dzieci były w domu, tętnił życiem. Teraz kiedy się wyprowadziły, te duże przestrzenie zaczynają przeszkadzać. Ilość pomieszczeń do sprzątania zdecydowanie przerasta moce przerobowe mieszkańców. Ogrzewanie tak wielkiego domiszcza mija się celem. Czas pomyśleć o zmianach. Często w takim przypadku sprzedaż domu jest znakomitym rozwiązaniem. Najlepiej wtedy udać się do biura nieruchomości, które wpisze dane do rejestru i zacznie prowadzić aktywną sprzedaż budynku. Duży dom to duże wyzwanie. Znaleźć chętnego na taką nieruchomość jest bardzo ciężko. Tym bardziej że budowany był w stylu lat 90., czyli betonowy klocek z niefunkcjonalnym wnętrzem. Jednocześnie pozbywając się dawnego domu, warto wziąć pod uwagę zakup nieruchomości, która będzie pasowała dla dwóch osób z psem. W dużych miastach obrót nieruchomościami jest odpowiednio duży, natomiast w małych miejscowościach nabywców jest niewielu, w związku z tym również cena, jaką będzie można, otrzymać nie jest duża.

Czy warto sprzedać nieruchomość?

Żeby móc zainwestować w mały domek, może być trochę za mało. Kupno działki pod miastem, może pochłonąć wszystkie oszczędności, ale nie można skąpić na pięknie położony teren. Obecnie na rynku nieruchomości modne stały się domy szkieletowe i modułowe. Jedne i drugie stawia się bardzo szybko i można od razu zamieszkać. Do 35 m2 nie potrzeba zgody na budowę. Jest czasami bardzo wygodne rozwiązanie. Dla ludzi w zaawansowanym wieku to idealne wyjście z sytuacji. Mały metraż, na którym można spokojnie wieść życie na emeryturze. Niestety sprzedaż domu to nie jest szybki proces, czasami wlecze się miesiącami. Chyba że działka jest bardzo atrakcyjna wtedy można, liczyć na szybsze załatwienie sprawy. Zbycie domu po tak długim okresie mieszkania, jest to duże przeżycie dla całej rodziny. Kiedyś domu się raczej nie sprzedawało, całe rodziny mieszkały w nim przez pokolenia, teraz mobilność ludzi ma duży wpływ na obrót nieruchomościami. Młodzi ludzie, zanim zaczepią się gdzieś na dłużej, szukają swojego miejsca w życiu, które jest mocno związane z pracę.

Jak będzie wyglądał rynek w przyszłych latach?

Przenosząc się z miasta do miasta w poszukiwaniu dobrej pracy, najczęściej dopiero wtedy starają się osiąść na stałe i wtedy jest ważny dla nich zakup nieruchomości. Model zachodnioeuropejski dopiero zaczyna się w Polsce przyjmować, a powodem jest wielka migracja ze wsi i małych miast do większych metropolii, co związane jest najpierw z nauką , a później pracą. Polacy będą musieli się przestawić na kolejny system, który doprowadzi do tego, że nie będą nabywali domu czy mieszkania na stałe, ale będą wynajmować na jakiś okres, aby przenosić się z miejsca na miejsce. Oczywiście nie wszyscy, ale spora grupa na pewno będzie korzystać z tego modelu. Obecnie nieruchomości ciągle jeszcze mają w miarę dobre ceny szczególnie te, które chcemy kupić, bo te, które chcemy sprzedać już nie tak bardzo.