Dwa razy do roku amatorzy czterech kółek mają dylematy czy już zmieniać opony, czy jeszcze poczekać. Ze względu na zmiany pogodowe zachodzące w umiarkowanej strefie klimatycznej, właściciele pojazdów są zmuszeni wymieniać opony z letnich na zimowe o odwrotnie. Dla niektórych jest to spore utrudnienie, bo czasami zima zaskakuje i okazuje się, że kierowca ślizga się po jezdni, a nie powinien. Dlatego na jesieni wszyscy kierowcy, którzy jeszcze nie wymienili opon, z niepokojem obserwują stan pogody na każdy kolejny dzień. Kolejki w zakładach wulkanizacyjnych tworzą się tak długie, że czasami czas oczekiwania jest nawet kilkudniowy. Dlatego już od połowy października kierowcy ustawiają się w kolejkach i cierpliwie czekają na swoją kolej. Oczywiście zawsze jest grupa takich, których zaskoczy opad śnieżny i przez swoją opieszałość powodują korki i wywołują kolizje i kraksy.

Dlaczego zmiana ogumienia jest ważna?

Firmy zajmujące się wulkanizacja opon działają cały rok, ponieważ tego typu produkty zużywają się, niszczą i psują. Zawsze znajdą się chętni na wykonanie usługi. Ostatnio coraz większym zainteresowaniem cieszy wulkanizacja mobilna. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kierowców, którzy mają awarię podczas podróży i muszą całkowicie wymienić oponę, a zapas jest tylko na dojazd. Warto wtedy skorzystać z usług serwisu mobilnego, który przyjedzie i na miejscu dokona naprawy, nie narażając podróżnego na zbędny stres. Ponieważ kierowcy coraz więcej jeżdżą, pokonują coraz większe odległości, opony samochodowe ulegają szybciej zniszczeniu i powinny być odpowiednio często wymieniane. Niestety większość użytkowników jezdni uważa to za zło konieczne i czeka do ostatniej chwili, kiedy już staną się łyse i jazda na nich zaczyna być niebezpieczna. Poślizg nawet na lekko wilgotnej nawierzchni może skończyć się tragicznie. W niektórych sytuacjach dopiero interwencja policjantów przy rutynowej kontroli zmusza kierowcę do podjęcia kategorycznych kroków. Dlatego częste przeglądy ogumienia pozwalają uniknąć niepotrzebnych niespodzianek. Nawet w nowym samochodzie może pojawić się taki problem, jeżeli zbieżność kół jest źle ustawiona, ponieważ ogumienie jest wtedy ścierane przez nadkola.

Jaki rodzaj ogumienia jest najlepszy?

Opony samochodowe produkuje kilka firm na świecie. Różnią nowinkami technologicznymi wprowadzanymi przez producentów. Profile podpowiadają jaka opona będzie najlepsza na jaką nawierzchnię. Niektóre są doskonałe na wodę, inne na suchy asfalt, jeszcze inne na kopny śnieg lub oblodzoną drogę. Jest tyle różnych możliwości, że trudno jest wybrać coś, co będzie pasowało na wszystkie z wymienionych. Ogumienie wielosezonowe jest coraz popularniejsze ze względu na łagodne zimy i możliwość wykorzystywania go przez cały rok. Dla kierowców byłaby to najlepsza opcja, ponieważ znacznie zmniejszyłoby to koszty eksploatacji samochodu. Zakłady zajmujące się wulkanizacją, wtedy straciłby znaczą ilość klientów, ale za to częściej trzeba byłoby wymieniać pełen komplet opon, ze względu na szybkie zużycie.