Chcesz mieć czysto w wokół żłobu i koryta? Podawaj swoim roślinożernym zwierzętom paszę w postaci granulek. Pamiętaj o dodawaniu do niej granulowanej lucerny, która korzystnie wpłynie na Twój inwentarz. Twoje konie, kury, bydło i inne roślinożerne będą Ci wdzięczne za ten przysmak. Zauważysz to poprzez ich dobre zdrowie, siłę, wytrzymałość, zadowalające rośnięcie i pełne mleka wymiona u krów, kóz, macior, królic, owiec i karmiących klaczy.

Jak często podawać lucernę granulowaną zwierzętom?

Przede wszystkim, jeżeli wprowadzamy lucernę do pożywienia młodym zwierzętom, należy robić to ostrożnie. Zawsze zaczynamy od małej ilości granulek i obserwujemy, czy zwierzę po ich zjedzeniu dobrze się czuje. Tak jak wprowadzamy ostrożnie każdy rodzaj warzywa i owocu niemowlęciem, tak samo powinniśmy podchodzić z podawaniem lucerny oseskom.

Zazwyczaj wszystko przebiega pomyślnie i bez obaw będzie można zwiększyć porcję ilościowo. Najlepiej, jeżeli zawsze konsultujemy się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić wielkość oraz ilość porcji lucerny indywidualnie dla każdego zwierzęcia z Twojej hodowli.

Na ogół podaje się ją codziennie jako dodatek do paszy treściwej. Lucernę należy traktować jak suplement diety, który wspomaga rozwój zwierzęcia oraz wzmacnia jego odporność. Złagodzi też objawy niestrawności, zniweluje wzdęcia, zapobiegnie lub wyleczy z wrzodów żołądka, częstej choroby u koni startujących na wyścigach.

Czy podawać granulowaną lucernę świniom?

Lucerna granulowana jest wysoko cenionym pokarmem dla zwierząt hodowlanych przez hodowców. Dzięki formie pelletu w obejściu jest czysto, a sypanie do koryta granulatu niesłychanie wygodne. Stosuj granulat nie tylko samej lucerny, ale także jej mieszanek. Podawana trzodzie chlewnej powinna być namoczona w czystej wodzie i tworzyć gęstą papkę.

Świnie tuczone granulatem z lucerny szybko przybierają na wadze, ponieważ lucerna oprócz składników mineralnych, witamin i innych związków organicznych ma również sporo budulcowego białka. Czas rośnięcia cielaka skraca się nawet o kilka miesięcy, niż to jest u trzody karmionej bez lucerny.

Karmienie tuczników lucerną nie wpływa na budowanie tkanki tłuszczowej, tylko mięśniową, dlatego, jeżeli zależy Ci na grubej tłustej skórze Twoich świnek, musisz karmić je także paszami bogatymi w tłuszcz. Musisz też pamiętać, że aby świnie były zdrowe, nie wystarczy dawać im codziennie granulowaną lucernę. Koniecznie musisz wietrzyć chlewnię, gdyż dostarczanie zwierzętom świeżego powietrza jest również bardzo ważne, zwłaszcza dla odsadzonych prosiaków.

Co za dużo to niezdrowo – jak nie przesadzić z lucerną? Poznaj te informacje.

Wiesz już, że lucerna granulowana (tak samo suszona i świeża) to wspaniały suplement diety dla Twoich roślinożernych zwierząt hodowlanych. Musisz wiedzieć coś jeszcze, a mianowicie należy zachować umiar w jej podawaniu, gdy zwierzęta przebywają dużo na otwartym polu, gdzie nie mają się gdzie schować przed słońcem, zwłaszcza latem.

Lucerna działa tak samo, jak dziurawiec i dzięgiel litwor, czyli potrafi doprowadzić przez swoją obecność w organizmie zwierzęcia do fotosyntezy. Jest to poparzenie słoneczne objawiające się plamami, pęcherzami lub zaczerwienieniem i swędzeniem skóry. Dlatego postaraj się o zadaszenie dla swoich zwierząt i zmniejsz ilość podaży lucerny na ten upalny czas.