Co to jest odchudzanie?

Na to pytanie odpowiedź jest bardzo prosta – odchudzanie to po prostu tracenie na wadze z własnej woli, nie spowodowane na przykład chorobą, czy stresem, a po prostu naszą chęcią i naszym własnym, dobrowolnym wyborem, naszą własną, dobrowolną decyzją.

A po co mamy się odchudzać?

Powodów do odchudzania może być naprawdę bardzo wiele. Jednym z nich może być nasze zdrowie. Wtedy dosyć często w grę wchodzi specjalna dieta. Być może w powodów od nas niezależnych ostatnio nieco przybraliśmy na wadze i teraz zdecydowaliśmy się wrócić do normalnej wagi właśnie po to, aby ratować nasze zdrowie. Drugim z powodów może być na przykład fakt, że zachorowaliśmy na żołądek i nasze problemy z układem trawiennym możemy rozwiązać, stosując odpowiednią dietę właśnie. Należy zawsze jednak odpowiednio dopasować ją do naszych dolegliwości, bo źle dobrana dieta może nam tylko zaszkodzić, pozbawiając nasz organizm na przykład jakiegoś bardzo cennego, a wdanej chwili bardzo nam potrzebnego składnika mineralnego.

Jaką więc mamy dietę dla siebie wybrać?

Jeżeli nie będzie to zbyt drastyczna zmiana dla naszego organizmu, to takową dietę możemy wybrać dla siebie sami. Jeżeli jednakże ma to być coś znacznie poważniejszego, to lepiej będzie jednak, jeżeli nowy system odżywiania wymyśli dla nas lekarz, albo nawet opracuje całą listę posiłków, czy składników, które powinniśmy konsumować w ciągu całego tygodnia. Oczywiście innego rodzaju dieta będzie obowiązywać dla osób z nadwagą, inna dla tych, którzy mają jakieś problemy zdrowotne i zdecydowali się zmienić swoje nawyki żywieniowe, a jeszcze inna dla tych, którzy na przykład uprawiają jakiś sport i chcą po prostu osiągnąć w nim coraz lepsze wyniki. Dlatego tak właśnie ważna jest konsultacja albo z naszym lekarzem, albo z dietetykiem żywieniowym, który jasno i wyraźnie określi nam, co powinniśmy jeść, a czego lepiej unikać i jakie płyny używać, a jakich mamy się lepiej wystrzegać.

Z początku może nam być trudno przestrzegać nowych zwyczajów żywieniowych, ale jeżeli będziemy pamiętać, że czynimy to dla naszego zdrowia, to wtedy z pewnością będzie nam nieco łatwiej przyzwyczaić się do nowej sytuacji i lepiej zniesiemy ograniczenia, jakie narzuciliśmy sobie, albo jakie narzucił na nas nasz lekarz, czy też nasz dietetyk żywieniowy. Być może nawet nowy styl życia spodoba nam się na tyle, że już zawsze będziemy żywić się w nieco odmienny sposób, albo jadać nasze posiłki o innych godzinach, czy na przykład w nieco mniejszej ilości. Poza tym jeżeli nasza dieta będzie spowodowana problemami żywieniowymi, a one na przykład znikną, to wtedy zawsze możemy wrócić do dawnego stylu życia, o ile oczywiście nie będzie to miało pogarszającego wpływu na nasze samopoczucie i na nasze zdrowie. Zresztą nasz organizm lubi odmienności i zastosowanie delikatnej diety tylko po to, żeby na moment nieco zmienić formę i skład naszych posiłków, też może być dla niego bardzo odświeżające i bardzo pożyteczne i przydatne. Być może też przy okazji uda nam się odkryć jakieś nowe i interesujące smaki?