Otaczający świata bywa tak piękny i urokliwy, że większość ludzi nie może się powstrzymać i impulsywnie robi zdjęcia. Niestety duża grupa już później do nich nie wraca i traci zainteresowanie, ponieważ pojawiają się kolejne ciekaw miejsca i ludzie, których warto fotografować. Jest jedna grono zapaleńców, które żyję fotografią, aktywnie udziela się na portalach społecznościowych, zamieszcza ciągle nowe zdjęcia i konkuruje z innymi. Są to fotografowie przyrodniczy. Często można ich spotkać siedzących w krzakach i czekających na wyjątkowe ujęcie ptaka albo jakiegoś zwierzęcia, które pojawia się tylko w tym okresie. Jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu udanego ujęcia.
Czy fotografia przyrodnicza jest łatwa?
Fotografia przyrodnicza robi furorę wśród hobbystów, a dla niektórych jest wręcz sensem życia i w efekcie źródłem utrzymania. Fotograf, który potrafi doskonale oddać urodę i piękno zwierząt zawsze znajdzie nabywców na swoje wyjątkowe zdjęcia. Ten typ fotografii jest bardzo trudny i niezwykle kosztowny. Same obiektywy, które pozwalają uchwycić zwierzę daleko i powiększyć je do wymaganych rozmiarów kosztują niebagatelne sumy. Trzeba na bieżąco śledzić nowinki z branży optycznej dokupować i konfigurować coraz to nowe zestawy. Wykonywanie odpowiednich zbliżeń wymaga dużo cierpliwości, skrupulatności i precyzji. Poza tym każdy fotograf musi charakteryzować się silną wolą i chęcią poszukiwań. Zwierzęta migrują, ptaki odlatują, przylatują, są w ciągłym ruchu. Trzeba na bieżąco śledzić trasy ich wędrówek, miejsc, gdzie przychodzą do wodopoju i gdzie wychodzą na żer. Jest to żmudna praca, polegająca nie tylko na siedzeniu w krzakach, ale również nauce fizjologii poszczególnych gatunków. Ptaki są w ciągłym ruchu, jak jedne odlatują na południe, to drugie przylatują z północy. Część zimuje, inna grupa tylko przebywa w określonym czasie. Pozostałe zwierzęta też są w ciągłym ruchu. Niektóre są bardzo płochliwe i podejście ich jest bardzo trudne, inne są tak rzadkie, że pomimo namierzenia śladów żerowania ciągle trudno spotkać niektóre gatunki. Jednak nie samo zrobienie zdjęcia jest sukcesem
Na co zwracać uwagę w fotografii przyrodniczej?
. Ważne jest to, jakie będzie ujęcie. Czasami zwykły łabędź podrywający się do lotu, znad tafli jeziora, jest dużo ciekawszy niż np. żbik biegnący polną drogą. Ptaki są bardzo wdzięczną grupą zwierząt, jeśli chodzi o fotografię. Ich wielobarwne upierzenie doskonale prezentuje się na kolorowych fotografiach. Czasami wielogodzinne oczekiwania przynoszą upragnione efekty, twórcy zdjęć wygrywają nimi konkursy przyrodnicze. Pomimo wysokich kosztów i różnych innych niedogodności, grupa amatorów fotografów ciągle rośnie, a dla niektórych jest to sens życia na emeryturze. Zajęcie jest o każdej porze roku. Wiosną jest najwięcej ciekawych ptaków na terenie Polski, ale jesień i zima to też wspaniałe miesiące, aby poświęcić je fotografii. W Polsce jest wiele parków narodowych, które szczycą się miejscami lęgowymi wielu migrujących ptaków.
Najnowsze komentarze