Cebula, czyli inaczej krewna czosnku. Popularny składnik w Polsce i za granicą. Wyróżniamy kilka gatunków cebuli. Najpopularniejsza to oczywiście cebula żółta, czyli zwyczajna. Dużym zainteresowaniem cieszy się także cebula czerwona oraz szalotka. Sezonowo możemy kupić cebulę cukrową, dymkę oraz cebulę czosnkową.
Cebula zawiera m.in: kwas foliowy, witaminę C, związki siarki oraz kwercetynę. Kwas foliowy uczestniczy w produkcji krwi. Witamina C wykazuje działanie przeciwutleniające. Związki siarki posiadają działanie bakteriobójcze, zmniejszają stężenie cholesterolu. Kwercetyna jest antyoksydantem. Obniża ciśnienie krwi. Cebula jest źródłem potasu, wapnia, żelaza, błonnika pokarmowego. Potas jest ważnym składnikiem dla zdrowia serca. Wapń jest wręcz niezbędny dla mocnych kości. Żelazo uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek. Błonnik pokarmowy obniża stężenie cholesterolu we krwi. Cebula wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Cebula jest polecana przy przeziębieniu i grypie. Składniki zawarte w cebuli zwiększają odporność. Oczyszczają drogi oddechowe. Zawiera ona m.in allicyny. Dzięki temu obniża stężenie złego cholesterolu. Dzięki zawartości chromu kontroluje poziom glukozy we krwi. Cebula jest świetnym składnikiem na reumatyzm. Sprawdzi się także przy trądziku. Zmniejsza zaczerwienienie oraz obrzęk. Jak się okazuje wzmacnia ona kości. Możemy ją podawać zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Z cebuli możemy samodzielnie przygotować sok. Polecany on jest zarówno przy kaszlu, jak i problemów z bólem uszu. Cebula to doskonały środek na użądlenie. Łagodzi ona ból oraz obrzęk po użądleniach owadów. Syrop z cebuli możemy przygotować bardzo łatwo. Wystarczają trzy obrane cebule, posiekane. Należy je przełożyć do miseczki i zalać kilkoma łyżkami miodu. Następnie powinniśmy pozostawić ją pod przykryciem. Po kilku godzinach cebula puści sok. Powinniśmy spożywać po łyżeczce soku z cebuli, kilka razy dziennie.
Właściwości cebuli
Należy przypomnieć, że warzywo to jest bogate w aminokwasy. Ostry smak cebuli możemy zneutralizować za pomocą jabłka, ziarna kawy czy natki pietruszki. Wystarczy spożyć ich niewielką ilość, aby usunąć pozostały smak w ustach. Warto wspomnieć, że cebula nie jest zalecana każdemu. Szczególnie nie jest zalecana osobom cierpiącym na schorzenia przewodu pokarmowego. Cebuli nie zaleca się podawać osobom chorym na nerki. Osoby, które nie mają przeciwwskazań, mogą spożywać cebulę regularnie. Cebula jest źródłem błonnika pokarmowego. Zawarte w niej związki siarki wpływają pozytywnie na pracę układu krążenia. Zalecana cukrzykom, głównie ze względu na swoje właściwości. Cebula działa jak łagodny antybiotyk. Wykazuje działanie antybiotyczne. Działa przeciwkaszlowo. Pomaga także w bólach gardła.
Przeciwwskazania do spożywania cebuli
Należy pamiętać, że jest to warzywo ciężkostrawne. Unikać jej powinny osoby cierpiące na zgagę. Szczególnie kobiety karmiące piersią, powinny wykluczyć cebulę ze swojego menu. W innych przypadkach cebula jest zalecana ze względu na swoje właściwości. Możemy ją jeść na surowo, smażoną, duszoną lub pieczoną. Cebula jest ważnym składnikiem francuskiej zupy cebulowej, tart oraz wielu innych potraw.
Najnowsze komentarze