Co to są probiotyki
Probiotyki są to żywe kultury bakterii podawane po antybiotykoterapii. Zwane “dobrymi bakteriami” ze względu na swoje dobroczynne działanie dla organizmu. Ich głównym zadaniem jest odbudowanie zniszczonej mikroflory przewodu pokarmowego. Najczęściej probiotykami są pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus oraz Bifidobacterium, a także drożdże Saccharomyces boulardi.
Kto powinien przyjmować prebiotyki – leczenie a probiotyki
Podczas stosowania antybiotykoterapi dochodzi do wyniszczenia zarówno drobnoustrojów chorobowych, jak i mikroorganizmów spełniających pożyteczna role w organizmie. Stąd zwykło się kojarzyć przyjmowanie probiotyków przede wszystkim podczas stosowania kuracji antybiotykami. To jednak niejedyna sytuacja w której zaleca się wspomaganie flory bakteryjnej tymi preparatami, należą do nich również:
– Biegunki, również biegunki podróżnych,
– Infekcje narządów intymnych,
– Infekcje dróg moczowych,
– Atopowe Zapalenie Skóry,
– Infekcje górnych dróg oddechowych,
– Wzdęcia,
– Alergie pokarmowe,
– Przewlekłe zaparcia,
– Niestrawność,
– Reumatoidalne Zapalenie Stawów,
– Zakażenia i stany zapalne żołądka wywołane bakterią Helicobacter pylori,
– Choroba Leśniowskiego-Crohna,
– Znacznie podwyższony poziom cholesterolu zwany Hipercholesterolemią,
– Zespół jelita nadwrażliwego,
– Próchnica zębów,
– Biegunki towarzyszące chorym na Aids
Naturalne i sytnetyczne źródła probiotyków
Do naturalnych źródeł probiotyków należą:
– kefir,
– maślanka,
– kwaśne mleko,
– jogurt,
– mleko acidofilne,
– kapusta kiszona,
– kiszone ogórki,
– kimchi,
– natto,
Bakterie fermentacji mlekowej, są dodawane do produktów mleczarskich, kiszonek owocowych, warzywnych, a także do chleba i niektórych kiełbas. Jednak samo dodanie tych bakterii nie wystarczy, aby możliwe było, osiągniecie leczniczego działania. Produkt może być uznany za produkt probiotyczny, jedynie, wtedy kiedy w 1 mililitrze znajduje się co najmniej 106 aktywnych komórek bakteryjnych.
Głównym zadaniem probiotyków jest regeneracja uszkodzonego przewodu pokarmowego, ale także przeciwdziałanie rozwojowi komórek nowotworowych oraz wzmacnianie układu odpornościowego. O ile w ostatnim przypadku, nawet doraźna suplementacja przynosi pozytywne efekty, o tyle w przypadkach, kiedy stosujemy probiotyk w celach stricte leczniczych, konieczne jest dokładne określenie dawki leczniczej. Dawka jest zazwyczaj uzależniona od stanu chorobowego, wieku pacjenta oraz rodzaju preparatu. Powinna być określona przez lekarza lub zgodna z instrukcją zawartą w ulotce.
Najnowsze komentarze