Prace hydrauliczne związane z założeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej wymagają dobrego przygotowania terenu i przemyślanego projektu, który pozwoli wziąć pod uwagę wszystkie możliwe ewentualności. Do takiej inwestycji każdy hydraulik przygotowuje się dokładnie i rzetelnie, bo wszelkiego rodzaju orurowanie zajmuje dużo czasu i pieniędzy, a drobny błąd ciężko naprawić. Instalacje sanitarne montowane w nowo wybudowanych domach, można w trakcie modyfikować i poprawiać, ale później każda zmiana wiąże się z dewastacją budynku.

Jakie mogą być problemy z hydrauliką w domu?

Łazienka i kuchnia to dwa najbardziej newralgiczne miejsca w domu, ponieważ instalacje tam kładzione dotyczą ciepłej i zimnej wody. Muszą być odpowiednio rozgraniczone i skonfigurowane, aby nie zaszła niepotrzebna pomyłka. Odprowadzenie kanalizacyjne wymaga rur o specyficznym przekroju, ponieważ wszystkie nieczystości muszą mieć ułatwiony odpływ. Oprócz rur trzeba pamiętać o podłączeniu armatury, tak by nie uległa uszkodzeniu, dlatego najlepiej robić to po zamontowaniu kafli ceramicznych na ścianach. Wszelkie urządzenia w łazience i kuchni wymagają sprawdzenia przed uruchomieniem, żeby już na wstępie zlikwidować miejsca, którymi może przesączać się woda. Obecnie w łazienkach, a nawet czasami w pokojach kąpielowych, instaluje się zamiast pryszniców deszczownie, albo kabiny z biczami wodnymi i mikro saunami. Są to bardzo nowoczesne instalacje wymagające nie tylko znajomości hydrauliki, ale również elektryki, a nawet elektroniki. Dlatego fachowiec projektujący i montujący te systemy musi być wszechstronnie przygotowany. Tego typu konfiguracje wymagają odpowiedniej ilości miejsca, aby dobrze współgrać z wyposażeniem łazienki. Często w gestii hydraulika leży instalacja wanny do hydromasażu, która posiada dodatkowe komplikacje z właściwym ustawieniem dysz i ich mocy.

Czy można liczyć na hydraulika?

Jest to pewne wyzwanie, dobrze zgrać wszystkie elementy tej konstrukcji. Kolejnym elementem, z którym musi poradzić sobie hydraulik to łazienki dla ludzi starszych lub niepełnosprawnych. Dobre zaprojektowanie takiego pomieszczenia, aby nie utrudnić szlaku komunikacyjnego, wymaga rzetelnego przemyślenia i zaplanowania. Każda decyzja, czy to w łazience, czy w kuchni musi być przedyskutowana z inwestorem, ponieważ wszelkie zmiany czy odstępstwa od projektu skutkują wzrostem kosztów. Nie wszystko da się przewidzieć w fazie planowania, niektóre problemy pojawiają się w trakcie montażu i trzeba je na bieżąco rozwiązywać. Grupa dobrze zorganizowanych hydraulików jest w stanie doradzić i zapobiec niepotrzebnie poniesionym nakładom. Często ich doświadczenie jest dużo bardziej przydatne niż teoretyczne przygotowanie projektanta. Dobrze jest konsultować wszelkiego rodzaju posunięcia z osobami, które potrafią rozstrzygnąć problemy na miejscu. Należy pamiętać, że wszystkie instalacje założone w domu trzeba jeszcze wyprowadzić na zewnątrz, tak by idealnie wpasowały się to miejskich systemów wodno-kanalizacyjnych.