Jaki jest wokal? Jaka jest nasza barwa głosu? Jak potrafimy używać swojego wokalu? Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednej dobrej odpowiedzi, ponieważ każdy głos jest inny. Owszem, istnieją podobne barwy, podobne style i techniki wokalne, ale nie zmienia to faktu, że każdy głos jest indywidualnie wykształtowany. Są jednak pewne fakty, które dotyczą każdego typu głosu. Są to bowiem rejestry w głowie.

 

Wyróżniamy trzy główne typy rejestrów: rejestr górny (zwany także głowowym, z angielskiego head voice), który odpowiada za wydobywanie się bardziej delikatnych dźwięków w głosie, mamy także rejestr dolny (zwany również piersiowym, z angielskiego chest voice), który z kolei odpowiada za te mocniejsze dźwięki, z kolei rejestrem, który jest połączeniem tych dwóch wcześniej wymienionych rejestrów jest rejestr mieszany (z angielskiego określany jako mixed voice). Tak naprawdę posiadanie mix’u jest cenną umiejętnością, ponieważ dzięki temu zachowujemy w głosie pewien balans i istnieje większa szansa, że podczas śpiewania bardziej elastycznie będziemy operować naszym głosem zarówno na tych górnych jak i dolnych dźwiękach a dzięki temu łatwiej nam je będzie osiągnąć. Jaki jest zatem sposób na osiągnięcie mix’u? Na to pytanie nie ma lepszej odpowiedzi jak lata praktyki. Dokładnie tak to wygląda, nie ma możliwości rozwinięcia głosu bez treningu.

 

Trzeba budować sobie odpowiednią technikę wokalną, aby móc lepiej śpiewać i lepiej operować rejestrami. Wykonując ćwiczenia źle nie tylko nie osiągniemy zamierzonego celu, ale również nieumyślnie możemy zrobić sobie krzywdę przez co zaszkodzimy swojego głosowi i być może już nie będziemy mogli śpiewać – konieczna będzie długa przerwa na naprawienie szkód w głosie, zregenerowanie go i być może dopiero wtedy będziemy musieli od nowa, od podstaw pracować nad jego rozwojem technicznym. Aby tego uniknąć, warto skonsultować się z kimś, kto jest specjalistą w tej dziedzinie – nauczycielem śpiewu lub trener wokalnym. On wskaże odpowiednie ćwiczenia oddechowe i emisyjne, aby móc dalej rozwijać głos i zawarte w nim rejestry.