Czym są kredyty, wiedzą chyba wszyscy. To po prostu pożyczenie pieniędzy czy to od firmy, czy od banku, a wraz z tym podpisanie zobowiązania, że zwrócimy pożyczoną kwotę w wyznaczonym czasie, często płacąc za to dodatkowe odsetki. Kiedy jednak kredyt opłaca się brać, a kiedy jednak lepiej z niego zrezygnować?

Wiadomo, że kredyt na pewno weźmiemy wtedy, gdy zmusza nas do tego nasza zła sytuacja finansowa. Kiedy na przykład straciliśmy pracę i musimy przez pewien czas utrzymać się z innych dochodów. Co prawda trudniej nam będzie wtedy otrzymać zgodę na wzięcie kredytu od banku, ale zawsze istnieje możliwość wzięcia tak zwanej “chwilówki”, czyli kredytu praktycznie natychmiastowego i prawie bez sprawdzania naszej zdolności kredytowej w BIK, ale z ogromnym oprocentowaniem.

Tego rodzaju kredyty gotówkowe mają właśnie jedną, ale dosyć dużą wadę – fakt, że często pożyczamy na przykład 200 złotych, a do zapłaty mamy aż 400, czyli 100 procent tego, co wzięliśmy. Jest to cena za to, że pieniądze pojawiają się na naszym koncie praktycznie od razu, bardzo często nie jest od nas wymagane również żadne zaświadczenie o zarobkach, świadectwo pracy, czy innego rodzaju zabezpieczenie.

Możemy również wziąć kredyt wtedy gdy zamierzamy gdzieś wyjechać, a nagle brakło nam pieniędzy, albo po prostu chcemy sobie coś kupić i nie chce nam się – albo po prostu nam się to nie opłaca – brać danej rzeczy na tak zwane raty, tylko wolimy zapłacić za nią od razu, a zamiast tego spłacać kredyt. Bywa przecież w końcu tak, że raty są oprocentowane, a kredyt na przykład nie jest.

A jak dużą sumę przyjdzie nam zapłacić?

Do obliczenia, ile w rzeczywistości trzeba nam będzie oddać, służy kalkulator kredytowy, który pozwoli nam obliczyć, ile możemy pożyczyć maksymalnie, na jaki okres i w jakich rat po ile złotych będziemy musieli spłacić nasz dług. Kalkulator RRSO, czyli obliczający Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania, pomoże nam za to wyliczyć, ile razem zapłacimy za całą usługę pożyczki. Wliczy w ogólną sumę nie tylko to, co jesteśmy naszemu wierzycielowi winni, ale również doda do tej kwoty sumę wszystkich opłat, w tym na przykład odsetek, czy oprocentowania właśnie. Dzięki temu będziemy wiedzieć, ile tak naprawdę oddamy naszemu wierzycielowi i czy w ogóle opłaca nam się brać u niego kredyt, czy jednak lepiej jest poszukać nam innej firmy pożyczkowej. Często RRSO wynosi po prostu zero, co znacznie nam pomniejszy całkowity koszt kredytu, ale tak tanie pożyczki zdarzają się albo w bankach, albo w firmach pożyczkowych, które chcą dla siebie przyciągnąć jeszcze więcej klientów. Musimy się jednakże liczyć z tym, że po zaciągnięciu pożyczki w takiej właśnie firmie pożyczkowej firma ta może dzwonić do nas nawet po zakończeniu spłacania naszego długu i proponować nam ten, czy inny kredyt na takich, czy na innych zasadach. Jest to jednakże dosyć mała cena za ratunek finansowy, poza tym czynią tak również banki, a czasem można trafić na naprawdę bardzo interesującą ofertę finansową.