Wielka przygoda

Kolonie letnie to niesamowita przygoda dla dzieci. Przygoda, a jednocześnie nauka. Dlatego warto wysłać swoje dziecko na tego typu wyjazd od razu, gdy tylko wyrazi na to chęć i wyda się gotowym. Ale zanim zaczniemy dziecko pakować, lepiej wybrać mądrze odpowiedni obóz, który będzie bezpieczny, a do tego wyda się interesujący dla młodego podróżnika.

Kolonie letnie są doskonałą formą wakacji, która znakomicie łączy możliwość zwiedzania, naukę samodzielności z aktywnym wypoczynkiem. Dostępnych jest mnóstwo różnych propozycji, które różnią się nie tylko lokalizacją obozu, ale także jego tematyką i intensywnością programu. Jak zatem wybrać właściwe kolonie, które posiadają atrakcyjny program, a do tego gwarantują, że nasze dziecko będzie bezpieczne?

Organizator wyjazdu

Po pierwsze trzeba sprawdzić, kto jest organizatorem wyjazdu. Każdy organizator powinien posiadać niezbędne uprawnienia i doświadczenie. Kolonie, które wybierzemy muszą być zgłoszone do specjalnej bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN), organizator powinien być zarejestrowany na stronie MENu, a kadra, która będzie opiekować się Twoim dzieckiem musi być odpowiednio wykwalifikowana.

Program kolonii

Koniecznie należy także zwrócić uwagę na program, jaki obowiązywać będzie podczas wyjazdu. Musi być odpowiednio dostosowany do możliwości Twojego dziecka. Jeśli maluch nie jest sportowcem, lepiej nie wysyłać go na obóz sportowy, ani a wyjazd, podczas którego wiele zajęć dotyczyć będzie aktywności fizycznej. Za to jeśli rozpiera go energia, przyda się zapewnić mu pełen atrakcji i punktów program.

Informacje praktyczne

Przed wyjazdem dobrze jest dowiedzieć się także o dokładnie miejsce i czas trwania kolonii, miejsce i termin odbioru dziecka, kontakt z kierownikiem obozu, informacje o opiece medycznej, ubezpieczeniu. Warto też poznać warunki zakwaterowania i wyżywienia oraz informację, czy można ewentualnie dziecko odwiedzić (zwłaszcza jeśli jest wrażliwe i emocjonalne i może ciężko znosić rozłąkę z rodzicami).