Jeszcze niedawno uważano, że weganizm to po prostu trend modowy, który przeminie wraz z nowym sezonem. Okazało się jednak, że wiele osób odnalazło się w wegańskich klimatach i nie mają zamiaru rezygnować z diety roślinnej. Wręcz przeciwnie, dla wielu weganizm stał się sposobem na życie. Wiadomo, że ważną rolę w życiu roślinożerców odgrywa dieta. Nie jedzą oni mięsa, wędlin, nabiału ani żadnych produktów odzwierzęcych, a mimo tego obiady z wegańskiego jadłospisu są smaczne, proste w przygotowaniu i zazwyczaj niedrogie. Może więc warto spróbować chociaż kilka posiłków z wegańskiej kuchni, bo być może niektóre z nich zagoszczą na stałe w naszym menu.

Oto kilka przepisów na szybkie wegańskie obiady:

1. Makaron z ciecierzycą i smażonym tofu w sosie pomidorowym

Składniki:

– 200 g makaronu (bez jaj)
– 100 g tofu
– szklanka ciecierzycy
– cebula
– 2 ząbki czosnku
– 2 pomidory
– 1 opakowanie pasty pomidorowej
– natka zielonej pietruszki
– olej roślinny
– 1/2 szklanki wywaru z warzyw
– sól, pieprz i opcjonalnie wędzona papryka

Sposób przygotowania :

Tofu należy odsączyć za pomocą ręcznika papierowego i pokruszyć w rękach. Następnie na rozgrzanej patelni z dodatkiem oleju należy usmażyć je (oprószone solą) na złoty kolor. Po usmażeniu przekładamy tofu do miski, a na patelni smażymy pokrojoną w drobną kostkę cebulkę i wyciśnięty przez praskę czosnek. Po około dwóch minutach dodajemy na patelnię obrane ze skóry i pokrojone w kostkę pomidory i smażymy kolejne dwie minuty. Następnie dodajemy pastę pomidorową, wywar z warzyw, tofu, odcedzoną ciecierzycę z puszki oraz posiekaną natkę pietruszki (kilka gałązek). Całość gotujemy na małym ogniu około 7 minut i przyprawiamy według naszego uznania.
Makaron gotujemy zgodnie z zalecaniem producenta i podajemy z przygotowanym sosem pomidorowym.

 

2. Zupa marchewkowa z mlekiem kokosowym

Składniki:

– 8 dużych marchewek
– 4 ziemniaki
– 2 nieduże cebule
– kawałek świeżego imbiru
-1 puszka mleka kokosowego
– 800 ml wywaru z warzyw
– pomarańcza
– olej roślinny
– przyprawy: curry, sól, pieprz i opcjonalnie płatki chili

Sposób przygotowania :

Cebulę należy obrać i pokroić w drobną kostkę. Marchewkę również myjemy, obieramy i kroimy w plastry. W garnku rozgrzewamy olej i smażymy cebulkę ciągle mieszając. Po 2 minutach dodajemy marchewkę i dokładnie mieszamy z cebulką. Następnie pod przykryciem dusimy ja 2- 3 minuty. Po tym czasie do garnka dokładamy obrane, umyte i pokrojone w kostkę ziemniaki i całość zalewamy wywarem warzywnym. Gotujemy wraz z przyprawami i pokrojonym drobno imbirem. Całość wzbogacamy sokiem wyciśniętym ze świeżej pomarańczy. Gdy warzywa będą już miękkie dodajemy do zupy mleko kokosowe i po zagotowaniu odstawiamy garnek z palnika. Blendujemy jego zawartość i możemy cieszyć się smakiem wegańskiej zupy marchewkowej.
Najczęściej podawana jest ona z grzankami lub świeżym chrupiącym pieczywem.

3. Placki ziemniaczane bez jajka

Placki należy przygotować według standardowego przepisu pomijając jajko.
Ziemniaki należy zetrzeć na tarce o małych oczkach, cebulkę również. Dodać do nich niewielką ilość mąki, przyprawić solą i pieprzem. Masę ziemniaczaną wymieszać i smażyć na oleju roślinnym z obu stron. Brak jajka w plackach jest niewyczuwalny i nie ma żadnego wpływu na ich konsystencję.

4. Naleśniki z nadzieniem szpinakowym

Składniki na naleśniki :

– 3 szklanki mąki
– 1/2 -1 szklanka wody
– 2 łyżki oleju roślinnego
– szczypta soli
Wszystkie składniki należy starannie wymieszać mikserem tak by powstała jednolita masa. Na rozgrzanej patelni bez dodatku oleju smażymy naleśniki na złoty kolor.

Składniki na farsz szpinakowy :

– 500 g szpinaku
– 2 łyżki oleju
– 2 średniej wielkości cebule
– 4 ząbki czosnku
– garść ziaren słonecznika
– sól i pieprz

Sposób przygotowania :

Szpinak należy umyć i sparzyć na sicie wrzątkiem, aby zmniejszyć jego objętość.
Na patelni z dodatkiem oleju smażymy cebulkę z czosnkiem do zeszklenia. Następnie dodajemy szpinak, ziarna słonecznika i całość mieszamy. Dusimy pod przykryciem około 7 minut.
Następnie nakładamy farsz na naleśnik i rozprowadzamy go na całej powierzchni. Zwijamy w rulon i tak przygotowane naleśniki podajemy z sosem czosnkowym. Opcjonalnym dodatkiem do naleśników ze szpinakiem jest sałatka ze świeżych pomidorów.