Każdy człowiek spędza określony czas na ziemi. Jeden krócej, drugi dłużej, ale wszyscy kończą jednakowo, umierając. Czasami ci, którzy pozostają, nie mogą się z tym pogodzić i bardzo cierpią. Przypłacają to chorobami, nerwicą, depresją. Jednak życie toczy się dalej i każdy wcześniej czy później musi pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. Śmierć to koniec drogi na ziemi, być może początek w innym wymiarze. Ci, co pozostają, muszą zorganizować uroczystości żałobne. Pogrzeb będzie się odbywał w takim ceremoniale, jakiej wiary jest osoba zmarła. Jeżeli jest to katolik, parafia pomaga w organizacji mszy żałobnej i związanych z nią modlitw. Jeżeli jest to osoba innej wiary, rodzina musi się zgłosić do związków wyznaniowych, które udzielą informacji o formalnościach związanych z pochówkiem.

Jak zorganizować pogrzeb?

Cmentarz miejski jest miejscem, gdzie odbywają się wszystkie uroczystości grzebalne. Zazwyczaj cmentarze należą do parafii katolickich, ale pochowani mogą tam być również wyznawcy innych religii. W dużych miastach organizacją pogrzebów zajmuje się zakład pogrzebowy, który udziela wszelkich informacji i służy pomocą przy spełnianiu wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Często rodzina nie może sobie sama poradzić, ze względu na cios, jaki ją dotknął, dlatego wykwalifikowani pracownicy informują jak załatwić sprawy urzędowe, świeckie i religijne. Chociażby nabycie miejsca na cmentarzu w chwili śmierci członka rodziny jest bardzo traumatycznym przeżyciem, które trzeba przezwyciężyć. Zakłady pogrzebowe zajmują się tego typu sprawami. Przejmują zmarłego, którego należy przygotować do pogrzebu. Musi być umyty, odpowiednio ubrany i uczesany. Rodzina ma za zadanie wybrać trumnę na ostatnią drogę nieboszczyka. Do tego trzeba jeszcze przygotować oprawę kwiatową, wieńce i bukiety, przypominające o zmarłym. Na cmentarzu, po odprawieniu ewentualnego nabożeństwa, potrzebni są grabarze, którzy przysypią trumnę i zamurują komorę grobową. Dopiero wtedy można położyć kwiaty i wieńce, zapalić znicze. Kondolencje składa się dopiero po złożeniu nieboszczyka do grobu. Nie każda rodzina życzy sobie, aby rozpraszać jej smutek. Dlatego najlepiej, jeśli osoba celebrująca pogrzeb powiadomi o tym wcześniej wszystkich żałobników. Na koniec spotkania żałobnego, organizowana jest tzw. stypa. Jest to spotkanie, najczęściej w gronie rodziny, polegające na spożyciu posiłków i rozmowach o zmarłym. Czasami dołączana jest do tego wspólna modlitwa i intencji osoby zmarłej.

Co dalej po pogrzebie?

Pogrzeb jest zazwyczaj bardzo trudnym momentem w życiu każdej rodziny. Osoby, które zostają, czują się opuszczone i samotne. Nie wszyscy jednakowo radzą sobie z powstałymi problemami i potrafią ułożyć sobie życie potem. Dlatego czasami dobrym rozwiązaniem jest spotkanie z psychologiem, który pomoże poradzić sobie z problemami i wrócić do rzeczywistości, która wcale nie musi być taka straszna. Dobry terapeuta potrafi pomóc osobie samotnej, otworzyć zupełnie nowy rozdział w życiu.