Wiosną każdy odczuwa potrzebę sprzątania, wymiatania pozimowych brudów, mycia okien. Jest to ciężka, fizyczna praca, która jednak daje wiele satysfakcji, ponieważ przyjemnie mieszka się w czystym wysprzątanym domu. W polskim, niepisanym zwyczaju jest mycie okien przed Świętami Wielkanocnymi. Niestety najczęściej jest to niemożliwe ze względu na niskie temperatury na dworze, które zniechęcają potencjalnych porządnickich. Nie mniej jednak wiosna to okres wzmożonych prac porządkowych we wszystkich domach. Bardzo często wtedy wychodzą wszystkie wady mieszkania, które ukrywały się w okresie zimowym. Pojawia się taka atawistyczna potrzeba czyszczenia gniazda. Jest to wtedy dobry moment na malowanie mieszkań, drobne i duże remonty, które idealnie się wkomponowują w odświeżanie.

Co należy sprzątać podczas wiosennych porządków?

Do jednych z wielu czynności, jakie wykonuje się wiosną, należy pranie dywanów. Wielu ludzi wykorzystuje słoneczną pogodę, aby wysuszyć je na dworze. Niektórzy wynajmują firmy, które dywany piorą preparatami chemicznymi, niewymagającymi suszenia na słońcu. Wiosenne sprzątanie jest bardzo nużące, ale jednocześnie dostarcza atrakcji. Jest najlepszy moment na to, aby odświeżyć garderobę. Należy rozumieć przez to wyrzucenie starych niemodnych już rzeczy i zakup na to miejsce nowych. Wiadomo, jak ubrania to do nich musi być też nowa torebka, nowe buty. Dla kobiet jest idealna okazja, aby cieszyć oczy nowymi rzeczami. Kontynuując czyszczenie domu, można pozbyć się rzeczy, które już są niepotrzebne, a innym mogłyby się przydać. Według zasady zero waste niektóre rzeczy wędrują do innych ludzi, którym akurat są potrzebne i się podobają. Obecna w ostatnich czasach moda na pozostałości PRL-u daje tym produktom nowe życie, tym bardziej że wiele z nich wyszło spod ręki znanych projektantów. Sprzątając, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, pozbyć się starych rzeczy, a na to miejsce kupić nowe. Jeśli każdy tak sprzątnie, wielu ludzi dużo zyska.

Czy w ogrodach też robi się wiosenne porządki?

Wiosną człowiek czuje potrzebę, tak jak przyroda, odnowić swoje siedlisko, dlatego sprząta, odkurza, pierze dywany. Wszystkie markety wypuszczają wtedy gazetki z produktami do robienia porządków, ponieważ jest to najlepszy okres na osiągnięcie znacznej zwyżki sprzedaży. Po wysprzątaniu domu wszyscy ruszają do ogrodu, który jest kolejnym ważnym miejscem, w którym trzeba zrobić porządek. Po zimie jest co sprzątać, ponieważ leży wiele liści z poprzedniego roku, badyle już zaczyna wychodzić. W sklepach ogrodniczych rozpoczyna się boom na kwiaty, ponieważ wszystkim brakuje kolorów. Okazuje się, że życie cywilizowanego człowieka, w XXI w. znacznym stopniu determinuje ciągle przyroda. Rytm roczny ma wpływ na zachowania i funkcjonowanie ludzi w betonowych domach, tak samo, jak ich przodków w jaskini. Jak bardzo jesteśmy, jako ludzie uzależnieni od potężnych sił przyrody, które ciągle rządzą życiem człowieka, określają potrzeby i zachowania w określonych porach roku. Każdy człowiek cały czas jest tylko małym trybem w maszynie przyrody.