Koty coraz częściej goszczą na stałe w naszych domach i trzeba przyznać, że nie są z tego powodu szczególnie niezadowolone, bo mają dostęp do żywności i jest im ciepło. Życie z tymi istotami bywa dla nas zabawne i pełne wzruszeń. Są jednak sytuacje, kiedy sielanka zostaje nagle przerwana i na kanapie pojawia się żółta plama.
Wiele osób zastanawia się, jak reagować w przypadku odkrycia, że kot załatwił się poza kuwetą? Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że z czegoś to wynika i kot nie chciał sprawić nam przykrości. Odbierzmy to raczej jako sygnał, że z jego zdrowiem- fizycznym lub psychicznym, dzieje się coś nie tak. Podejdźmy do sprawy spokojnie- jeśli dopiero co odkryliśmy plamę, jesteśmy na pozycji wygranej, bo może nie zdążyła jeszcze wchłonąć. W takiej sytuacji powinniśmy przyłożyć do plamy ręcznik papierowy, który dobrze wchłania wilgoć i zebrać mocz. Nie zawsze jednak udaje się nam przyłapać kota na gorącym uczynku. Częściej odkrywamy pozostawiona dla nas niespodzianki dużo później, kiedy mocz już zdąży dość dobrze wchłonąć. To sytuacja trudniejsza, aczkolwiek nie jest niemożliwa do rozwiązania. Wydobywający się odór sprawia, że zaczynamy bardzo intensywnie zastanawiać się: jak się pozbyć zapachu kociego moczu? Możliwości jest kilka.
Najlepsze domowe sposoby
Bardzo dobrze działającym produktem jest woda utleniona. Należy zaopatrzyć się w roztwór 12 procentowej wody utlenionej i rozcieńczyć ją z wodą w stosunku 1:6, a następnie umieścić w spryskiwaczu. Wystarczy nam na długi czas i nie musimy martwić się o to, że się zepsuje. Choć życzylibyśmy sobie zapewne, żeby nie musieć go już więcej używać.
Można także przygotować roztwór składający się z octu oraz wody i postąpić w podobny sposób. Minusem obu tych metod jest to, że przez jakiś czas pozostawia charakterystyczny zapach wody utlenionej lub octu- w zależności n który środek się zdecydowaliśmy. Jest także duży plus- w mieszkaniu przestanie w końcu śmierdzieć.
W miarę możliwości można także po prostu wyprać zalany moczem materiał w pralce. Kluczowa jest tutaj wysoka temperatura- ustawmy możliwie najwyższą. Metoda ta nie sprawdzi się oczywiście w przypadku zalanych łóżek, materaców i kanap.
Najnowsze komentarze