Łupież u kota to popularna i przykra dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest to niegroźny objaw przesuszenia skóry, jednak zdarza się, że podłożem kociego łupieżu są poważne jednostki chorobowe.

Łupież kota – objawy i przyczyny

Koci łupież objawia się nadmiernym złuszczaniem skóry. Przesuszone drobinki naskórka osadzają się na sierści, głównie w pobliżu ogona oraz na grzbiecie. Najczęstszą przyczyną łupieżu u kota jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, prowadzenie złej diety, przez którą występują niedobory oraz odwodnienie. Rzadziej łupież może być wynikiem alergii oraz chorób o podłożu grzybiczym lub pasożytniczym. Ta dolegliwość może być także objawem poważnych chorób, takich jak niewydolność nerek (wynikająca często z prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia), schorzenia tarczycy, a nawet białaczka – poważna choroba wirusowa.

Koci łupież – leczenie

Gdy zaobserwujemy występowanie łupieżu u kota należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza. Zleci on odpowiednie badania, które pozwolą ocenić stan zdrowia zwierzęcia oraz umożliwią wyeliminowanie chorób pasożytniczych i grzybiczych. Po diagnozie weterynarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie objawowe i farmakologiczne. W następnej kolejności powinniśmy wykluczyć alergie. Jeśli naszemu zwierzęciu nic nie dolega, warto przyjrzeć się jego diecie oraz wyeliminować z użycia wszelkie kosmetyki pielęgnujące (np. szampony), które mogą podrażniać delikatną skórę kota. Koci łupież może być również skutkiem przebywania w wyjątkowo suchym pomieszczeniu – wówczas występuje głownie w sezonie grzewczym, kiedy to powietrze w mieszkaniach zawiera bardzo małą ilość wilgoci. Walczyć z tym można poprzez regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń oraz korzystanie z nawilżaczy powietrza. W rzadkich przypadkach łupież może wynikać ze zbyt dużej masy ciała kota, która uniemożliwia mu odpowiednią higienę – jedynym wyjściem jest wtedy ograniczenie spożywanych kalorii oraz regularna zabawa, zmuszającą zwierzę do aktywności fizycznej.