Co stało się w życiu Diderota?

Katarzyna II Wielka podarowała Denisowi Diderotowi pieniądze, za które wymienił swój szlafrok. Był to zakup nie byle jaki, ponieważ szlafrok był bardzo piękny i gustowny. Denis stwierdził, że pozostała część garderoby odbiega gustem od szlafroku, więc wymienił inne jej elementy na nowe. Później okazało się, że wymiany wymagają także inne przedmioty, a cena nowych była coraz droższa. Takim oto sposobem Denis pozbył się szybko dużej ilości pieniędzy, które otrzymał za swoją bibliotekę. Czy ta historia brzmi znajomo?

Czym jest efekt Diderota

Efekt Diderota jest wtedy, gdy dokonujemy dużych i nieprzemyślanych zakupów, które wcale nie miały być wielkie – to tak w dużym uproszczeniu. Jeśli na przykład zepsuła się lodówka i trzeba wymienić ją na nową, łatwo wpaść w wir. Po wstawieniu nowej, pięknej lodówki orientujemy się, że wystrój całego pomieszczenia nie pasuje, ponieważ lodówka jest piękna i nowoczesna, a reszta mało gustowna. Kupujemy więc nowe blaty, wymieniamy podłogę i tak dalej. Po jakimś czasie widzimy, że kuchnia jest naprawdę oszałamiająca, ale teraz salon wygląda biednie na jej tle. Remontujemy więc salon, przechodząc kolejno do innych pomieszczeń. W ten sposób z powodu zepsutej lodówki, robimy remont całego mieszkania.
Powyższy przykład należy do skrajnych, efekt opisany na początku artykułu dotyczy również spraw bardziej codziennych. Dla wielu kobiet ciężko jest kupić piękną sukienkę bez dokupienia pasujących nowych butów, biżuterii i torebki. Dla wielu mężczyzn ciężko jest kupić nowy garnitur, nie dokupując do niego kilku pasujących koszul, nowych butów i krawatu. Przykładów jest bardzo wiele, codziennie można zauważyć ten efekt. Często po takich nieprzemyślanych zakupach pojawiają się wyrzuty sumienia.

Podsumowanie

Z efektem Diderota spotkał się prawdopodobnie każdy z nas. O ile zakupy są przyjemne, o tyle późniejsze wyrzuty sumienia już takie fajne nie są. Aby się przed tym obronić pamiętaj, przede wszystkim, o zdrowym rozsądku, nie dokonuj zakupu pochopnie i bez przemyślenia. Przed zakupami zrób listę i przestrzegaj jej. W uniknięciu kupowania bez sensu, zaplanuj sobie ściśle określony budżet i przestrzegaj go. Tego typu działania pomogą ci uniknąć wydawania pieniędzy na przedmioty, które wcale nie są ci potrzebne.