Dom z ogródkiem to bardzo często marzenie wielu ludzi. Jenak utrzymanie i pielęgnacja terenów wokół budynku rodzi wiele problemów, z którymi musi się borykać ogrodnik- neofita. Po pierwsze musi podjąć decyzję, jaki typ ogrodu będzie najlepiej prezentował się wokół domu. Ludzie bardzo często decydują się na trawnik i iglaki, myśląc, że jest to mało pracochłonny ogród. Okazuje się, że nie mieli racji.

Czy trawnik w ogrodzie to dobry pomysł?

Wbrew pozorom trawniki zajmują bardzo wiele czasu i trzeba wkładać w nie dużo wysiłku. Dobrze wyglądający musi mieć odpowiednio przygotowane podłoże. Najlepiej, jeśli pod trawnikiem zostaną zamontowane siatki uniemożliwiające żerowanie kretom i nornicom. Do tego warto zainwestować w system nawadniający, który utrzyma nawierzchnię we właściwej kondycji, ponieważ klimat Polski nie sprzyja dużym opadom, co przekłada się na wygląd trawnika. Następnie, na dobrze wywałowanym terenie należy, albo posiać odpowiednią trawę albo położyć rolki już przygotowanej nawierzchni. Wydawałoby się, że to koniec, ale okazuje się, że teraz należy przystąpić do regularnego koszenia grabienia i raz na jakiś czas trawnik potrzebuje wertykulacji. Natomiast drzewa iglaste gubią igły i zakwaszają ziemię pod spodem, tym samym doprowadzając nawierzchnię do żółknięcia i wybarwiania.

Czy ogród z kwiatami jest wymagający?

Kolejna grupa zwolenników ogrodu potrzebuje patrzeć na kolorowe kwiaty zmieniające się przez cały sezon wegetacyjny. Jest to bardzo trudne do zrobienia, trzeba dokładnie zapoznać się z wielkością roślin, okresem kwitnienia, zapotrzebowaniem na wilgoć. Poza tym należy sprawdzić, które rośliny są wieloletnie, a które jednoroczne i jakie mają zapotrzebowania glebowe. Ogród to bardzo trudne przedsięwzięcie. Miło się go ogląda, dużo trudniej jest go utrzymać w ryzach. Niektóre rośliny są bardzo ekspansywne i zabierają słońce i składniki odżywcze pozostałym. Każdy ogrodnik wie, że zaplanowanie ogrodu, a później zapanowanie nad nim wymaga dużo pracy i cierpliwości. Ogród to nie tylko rośliny. Bardzo często wykorzystywane są różnego rodzaju zagłębienia, aby tworzyć oczka wodne, strumyczki, które są bardzo modne, a jednocześnie dostarczają wilgoci okolicznym roślinom. Dobrze zorganizowane cieki wodne są miejscem wytchnienie dla domowników, ponieważ dobrze odpoczywa się, słuchając ciurkajacej wody. W ogrodzie bardzo często znajduje się miejsce dla małej architektury. Ziemianka, którą można zrobić gdzieś z boku, doskonale spełnia rolę miejsca, gdzie można przechowywać produkty, które wymagają chłodu. Jest jak piwnica, w której na zimę można zostawić niektóre bulwy bylin, kwiaty, które nadają się do przechowywania w ciemnych chłodnych miejscach. Przede wszystkim jednak doskonale sprawdza się jako spiżarnia dla ziemniaków, marchwi, buraków czy pietruszki. W chłodnym miejscu te warzywa doskonale się przechowują i nie tracą soczystości, nie obsychają i nie więdną. Ziemianki wykorzystywali kiedyś rolnicy na wsi i bardzo dobrze się sprawdzały.