Wraz z rozwojem współczesnej psychologii coraz częściej możemy spotkać się z terminami takimi jak, wychodzenie ze strefy komfortu, moc pozytywnego myślenia czy też wizualizacja projektu lub celu. Nowoczesne techniki mają pomóc nam w prowadzeniu pełnego i satysfakcjonującego życia.

Wiele osób w zetknięciu się z pojęciem, jakim jest pozytywna wizualizacja, zastanawia się, czy to działa. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Jeśli mamy wątpliwości, czy wizualizacja działa, powinniśmy pamiętać, że samo wyobrażenie sukcesu lub celu nie przynosi pożądanych efektów. Aby pozytywna wizualizacja mogła ziścić się w realnej rzeczywistości, musimy podjąć działania i wdrożyć zmiany w swoim postępowaniu.
Gdy marzy nam się sport owa, muskularna sylwetka, sama pozytywna wizualizacja na nic się nie zda. Jeżeli nie będziemy ćwiczyć i pilnować diety, a zamiast tego objadać się fast foodem przed ekranem, nie mamy szans na upragnioną sylwetkę. Natomiast kiedy zastosujemy wyobrażanie siebie w idealnej formie i zaczniemy działać w tym kierunku, wówczas jest niemal pewne, że odniesiemy zwycięstwo. Tworzenie pozytywnych obrazów w głowie nie pozwoli nam spocząć na laurach i doda sił w momencie zwątpienia.

Bardzo często kwestią tego, czy wizualizacja działa jest nasze podejście. Osoby z natury pesymistyczne będą miały kłopoty z wyobrażeniem sobie sukcesu. Co ciekawe, również ludzie o nadmiernym optymizmie, ekstrawertyczni i przebojowi nie zawsze osiągną cel dzięki wizualizacji. W tym wypadku wynika to z chaosu osobowości, nadmiernemu zaufaniu w łut szczęścia oraz nie dopracowaniu szczegółów.
Wizualizacja projektu jest niezwykle skuteczna w karierze zawodowej. Jest to szczególnie widoczne w architekturze, modzie, ale też w gastronomii i innym rzemiośle. Zanim powstanie budynek, czy wykwintne danie, musi powstać w głowie kreatora odpowiednia pozytywna wizualizacja. Aby marzenie stało się rzeczywistością, trzeba czasami ponieść porażki lub zmodyfikować przedsięwzięcie. Niemniej jednak wizualizacja projektu jest podstawą tworzenia realnych przedmiotów, dzieł czy struktur społecznych.

Jeśli szukamy sposobów na realizację marzeń, czy też pragniemy osiągnąć upragniony cel, możemy wykorzystać techniki takie jak, wizualizacja projektu, czy inne podobne osiągnięcia współczesnej psycholog ii. Zamiast zastanawiać się, czy wizualizacja działa, dajmy sobie szansę, aby wypróbować ją i zobaczyć, jakie efekty przyniesie.