Ciąża dla kobiety to stan oczekiwania na upragnione dziecko. Niestety, w tym wyjątkowym dla kobiety czasie, dochodzi do licznych zmian ciała i cery przyszłej matki. Zmiany te pojawiają się w wyniku zaburzeń hormonalnych i związanego z tym wzrostu produkcji barwnika – melaniny. Jednocześnie skóry kobiety oczekującej dziecko staje się bardziej sucha i wrażliwa na czynniki zewnętrzne.

Jakie mogą pojawić się problemy z cerą w ciąży?

Kłopotliwa cera w ciąży to efekt oddziaływania hormonów ciążowych. W trakcie ciąży mogą pojawić się takie problemy jak:

  • przebarwienia cery, czyli nieregularne, brązowe plamy, które mogą pojawić się na nosie, czole lub w okolicach szczęki. Pojawiają się w wyniku nadmiernego gromadzenia się melaniny w naskórku;
  • zmiana owalu twarzy, gdyż pojawiają się zaokrąglone policzki i podwójny podbródek;
  • cera staje się sucha i bardziej wrażliwa pod wpływem większej ilości estrogenów;
  • zmiana cery na trądzikową w rezultacie nadmiaru progesteronu wywołującego zakłócenia w pracy gruczołów łojowych;
  • pajączki w ciąży, czyli rozszerzone naczynka tworzące czerwone kreski widoczne tuż pod skórą;
  • sińce pod oczami w wyniku nadmiaru hormonów.

Informacje jak radzić sobie z kłopotliwa cerą w ciąży?

Na wszystkie problemy z cerą w ciąży istnieją sprawdzone sposoby. Chcąc zapobiegać przebarwieniom należy stosować każdego dnia krem z wysokim filtrem(co najmniej SPF 15, a najlepiej SPF 30–50). U sporej części kobiet przebarwienia, które pojawiły się w trakcie ciąży znikają kilka miesięcy po porodzie.

W przypadku zmian owalu twarzy można zadziałać w kilku kierunkach. Na pewno pomocna będzie dieta oraz ruch na świeżym powietrzu. Dodatkowo można skorzystać z kremów modelujących owal twarzy wraz z masażem limfatycznym. Na zabieg masażu limfatycznego można też udać się do kosmetyczki. Pomocny będzie również regularny automasaż podbródka.

Przy pojawieniu się cery suchej i wrażliwej należy unikać kosmetyków z dodatkami zapachowymi, barwnikami czy dużą ilość konserwantów. W tym okresie najlepiej jest stosować produkty z linii do cery wrażliwej. Zwykle stan cery wraca do normy po okresie połogu.

W przypadku pojawienia się cery trądzikowej w ciąży warto skonsultować się z dermatologiem, który zaleci bezpieczną kurację. Warto też zmienić kosmetyki pielęgnacyjne na antybakteryjne, które regulują wydzielanie sebum, a jednocześnie są przeznaczone do cery wrażliwej. Stan cery powinien powrócić do normalności po okresie karmienia piersią.

Z kolei pajączki w ciąży zaniedbane przez kobietę w tym okresie, mogą przekształcić się w trądzik różowaty. W przypadku cery naczynkowej powinno stosować się kosmetyki, których zadaniem jest kojenie podrażnień, uszczelnianie naczynek oraz zmniejszenie skłonności do rozszerzania się naczynek.

Natomiast na sińce pod oczami warto stosować kremy lub żele, które w składzie mają np. świetlik lekarski czy wyciąg z kasztanowca lub zielonej herbaty.