Otwory okienne spełniają wieloraką funkcję. Pierwsza i podstawową jest zapewniane światła w pomieszczeniach. Im większe okna, tym więcej naturalnego światła wpada w ciągu dnia. Jeżeli pozostaną niezasłonięte, przedostanie się przez nie dużo naturalnych promieni słonecznych, których natężenie można zmniejszyć, montując rolety lub żaluzje. Są to znakomite zasłony przed nadmiernym promieniowaniem w ciągu dnia i zbyt jasnym księżycem w nocy. Dom z dużymi szybami w oknach wizualnie wygląda dużo lepiej, niż ten, który ma małe otwory i przytłaczające ściany.

Jakie zadania spełniają otwory okienne?

Przestrzenie okienne nadają lekkości całemu budynkowi, a tym samym nie robi on wrażenia betonowego bunkra. Dużo światła wpadającego w ciągu dnia pozwala znacznie zaoszczędzić na energii elektrycznej. Oprócz tego praca i nauka przy naturalnym świetle jest o wiele wygodniejsza i zdrowsza dla umysłu i oczu. Dlatego warto korzystać jak najczęściej z odsłoniętych okien dających dużo pozytywnej energii. Kolejną ważną funkcją okien jest dostarczanie świeżego powietrza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ przebywanie w dusznym pomieszczeniu powoduje, że człowiek robi się senny i mało wydajny, chce mu się spać i jest zmęczony. Nie jest to dobry stan, dlatego dobrze przewietrzone pomieszczenie pozwala efektywnie i sprawnie wykonywać swoje obowiązki. Ponadto gromadzące się w domu nieprzyjemne zapachy najłatwiej jest zlikwidować, otwierając na oścież okna i robiąc przeciąg. W lecie przez otwarte okno wieczorem napływa chłodne powietrze, dzięki czemu łatwiej i zdrowiej jest zasnąć, natomiast wiosną słychać śpiew ptaków, co bardzo rozbudza i zachęca do działania. Następną istotną funkcją okien jest prezentowanie świata na zewnątrz. Im ładniejszy widok, tym chętniej patrzy się przez nie i obserwuje życie zewnętrzne. Najlepiej, jeśli jest to otwarta przestrzeń, łąka, las, ale niestety rzadko kto może pozwolić sobie na takie luksusy, wystarczy, że będzie widać zadbany ogród. Jest to miejsce relaksu i wypoczynku, dlatego taki widok przywołuje miłe i przyjemne chwile. Czasami przyjemnie patrzy się przez okno w bloku, jeżeli w zasięgu wzroku są tereny zielone, które uspokajają i są ukojeniem dla oczu. Dlatego widok z okien jest niezwykle istotny, powinien cieszyć, ponieważ jest codziennym towarzyszem mieszkańca

Czy okno ozdobione jest funkcjonalne?

I jeszcze jedna funkcja okna, mianowicie element, który wymaga odpowiedniego wkomponowanie we wnętrze budynku mieszkalnego. Niektórzy potrzebują przyoblec otwory okienne w niemalże barokowe zasłony i firany. Misternie upięte draperie zasłaniają niemal w całości okna, zabierając tym samym światło dzienne. W dużych salonach ozdobione okno nie daje efektu przeładowania, natomiast w mniejszych pokojach użytkownik czuje się przytłoczony nadmiarem materii. Powoli jednak ten model ustępuje minimalizmowi, który zapobiega gromadzeniu się kurzu i pyłu. Jak we wszystkim pojawiają się nowe trendy i zapomnieniu ulegają stare aż do następnego razu.