Woda kojarzy się z wakacjami, odpoczynkiem relaksem. Przebywanie nad jeziorami, czy morzem pozwala naładować akumulatory przed resztą pracowitego roku. Każdy chętnie planuje wypoczynek w miejscach z dostępem do wody, aby móc kąpać się, pływać, żeglować. Najpopularniejszym miejscem do uprawiania sportów wodnych na terenie Polski są Mazury razem ze Szlakiem Wielkich Jezior. Chętnych do żeglowania po tych wodach jest tak dużo, że przez ostatnie lata trzeba szczególnie uważać na ruch na wodzie. Dlatego lepiej skorzystać z przyjemności przed lub po sezonie, kiedy jest jeszcze ciepło, a ilość turystów jest niewielka.

Gdzie można żeglować w Polsce?

Dla posiadaczy patentów żeglarskich nie jest trudne wypożyczenie sprzętu pływającego, natomiast reszta może wynająć jacht razem z kapitanem, co jest o wiele droższe, ale daje gwarancję bezpiecznego pływania po wodach. Żeglarstwo to dość elitarne hobby. Nie każdego na nie stać. Zakup żaglówki to ogromny wydatek, wynajem też nie należy do najtańszych, ale już wypożyczenie jachtu w kilka osób znacznie obniża koszty przedsięwzięcia i pozwala dobrze bawić się w większym gronie. Odpowiednio przygotowana żaglówka spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i przy właściwym zachowaniu się na wodzie pozwala miło spędzić czas w dobrym towarzystwie. Mariny na terenie mazur są perfekcyjnie przygotowane na przyjęcie żeglarzy. Zapewniają węzły pełne węzły sanitarne, w związku z tym można skorzystać z łazienki, pralni, a w okolicznych miasteczkach również z zaplecza gastronomicznego. Polacy żeglują również po akwenach morskich.

Czy żeglarstwo jest dostępne poza jeziorami?

Między innymi Bałtyk jest miejscem z doskonałymi szlakami penetrowanymi przez jachty pełnomorskie. Szczególnie interesujące są wysepki szwedzkie, ponieważ są bardzo rozczłonkowane, z dużą ilością większych lub mniejszych przystani, w których można bezpiecznie zakotwiczyć. Szwedzi to naród żeglarzy, jeżeli tylko zrobi się cieplej, kto żyw wsiada na swój jachcik i płynie przed siebie. Umiejętności żeglarskie są wdrażane już najmłodszym pokoleniom. Ze względu na duże rozdrobnienie, szczególnie wokół Sztokholmu Szwedzi w dużej mierze poruszają się własnymi łódeczkami. Kolejnym ciekawym miejscem do żeglowania są wyspy greckie. Są to prawie rajskie miejsca z przejrzystą wodą i ciepłym morzem. Samo dopływanie do portów i jedzenie ryb w miejscowych tawernach jest niezapomnianym przeżyciem. Grecy to naród morzą, są z nim związani od wieków i doskonale radzą sobie, podróżując od wyspy do wyspy. Do tego mają fantastyczną pogodę latem, która przyciąga nie tylko miłośników żeglarstwa, ale także zwykłych urlopowiczów, którzy pragną poleniuchować na słońcu. Jest wiele takich miejsc w Europie i na świecie, które warto zwiedzić, żeglując na jachcie, wiele portów, które warto odwiedzić. Najlepiej jednak zacząć od jezior mazurskich, na nich nauczyć się żeglarstwa i tam stawiać pierwsze samodzielne kroki. Dopiero później można rzucić, dosłownie, na głęboką wodę.