Do prezentowania informacji multimedialnych najlepiej nadają się projektory lub rzutniki kompatybilne z komputerem. Nie można wyobrazić sobie szkoleń, targów, seminariów czy konferencji bez zastosowania tych urządzeń. Doskonale nadają się do przekazywania informacji, zdjęć czy filmów dużej grupie ludzi. Biorąc pod uwagę przekazywanie obrazów wizualnych projektory, dzielą się na cztery grupy:
LCD
DLP
CRT
Light Valve
Technologię LCD, DLP stosuje się w projektorach przenośnych, niezwykle przydatnych na mniejszych spotkaniach czy prelekcjach, gdzie mobilność wykładowcy jest bardzo istotna. CRT są to duże profesjonalne urządzenia, traktowane jako stacjonarne, ze względu na wagę i skomplikowane możliwości, wykorzystywane w większych przedsięwzięciach. Natomiast Light Valve pozwala cieszyć się znakomitą jakością obrazu, ale cena urządzenia jest na razie tak wysoka, że wykorzystują je tylko bardzo poważne firmy przy pokazywaniu wyjątkowo złożonych problemów.

Do czego używane są projektory multimedialne?

Urządzenia firm Panasonic, Toshiba, Nec czy Benq współpracują prawie ze wszystkimi urządzeniami źródłami obrazu. Jest to doskonałe rozwiązanie, ponieważ daje gwarancję na przeprowadzenie zaplanowanego spotkania bez dodatkowych utrudnień. Każdy prelegent przyjeżdżając ze swoim komputerem, ma nadzieję, że urządzenia, które zastanie, będą responsywne ze wszystkimi dostępnymi na rynku, bez konieczności posiadania odpowiedniej kart graficznej. Jest to bardzo ważna zaleta, możliwa dzięki inteligentnej kompresji, która pozwala zgrać ze sobą urządzenia o różnej rozdzielczości obrazu. Dzięki innowacyjnym technologiom urządzenia te można wykorzystywać w sieci LAN, co daje możliwość przekazywania obrazów do wielu różnych, niezależnych od siebie lokalizacji. Kolejnym ułatwieniem jest powstanie tzw. myszy wirtualnej, która daje prowadzącemu możliwość poruszania obrazem, z każdego miejsca na sali.

Jakie możliwości mają projektory?

Pojawiła się także opcja „obraz w obrazie”, dzięki której można wyświetlać obrazy z dwóch źródeł jednocześnie. Większość projektorów ma w standardzie korekcję czerwonych oczu, stop-klatkę, cyfrowy zoom czy szybkie wygaszanie. Urządzenia Panasonic, Toshiba, Nec czy Benq potrafią nawiązać współpracę z każdym źródłem obrazu, które wykorzystują wszystkie standardy i systemy telewizyjne, dlatego bardzo często są używane jako urządzenia multimedialne w zestawach kina domowego. Zastosowanie projektorów jest bardzo istotne ze względu na jakość obrazu, która jest zdecydowanie lepsza, niż przy używaniu innych bardziej konwencjonalnych źródeł. Wysokie standardy prezentowane w wyżej wymienionych urządzeniach pozwalają wykorzystywać je na bardzo ważnych spotkaniach, gdzie niezawodność i bezawaryjność jest podstawą przekazywania informacji. Obrazy z rzutników i projektorów można wyświetlać nawet na białych, płaskich ścianach, a najlepiej na ekranach projekcyjnych, które zapewniają równą, niezniekształconą powierzchnię.